Sipariş İçin TIK'layınız

Bilgi Bankası

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterToday73
mod_vvisit_counterYesterday135
mod_vvisit_counterThis week335
mod_vvisit_counterLast week898
mod_vvisit_counterThis month2372
mod_vvisit_counterLast month2378
mod_vvisit_counterAll days343727

We have: 10 guests online
Your IP: 54.92.172.79
 , 
Today: Mar 21, 2018
Tohum Fidelendirme

Tohum Fidelendirme

PDFYazdırE-posta

Elinizde bulunan Ayaş domatesi tohumları,yüzyıla yakın bir nesilden gelen yerel tohumlardır,şu an elinde bu tohumlardan bulunan sayılı insanlardan olduğunuzu lütfen unutmayın ve tohumlarımıza sahip çıkın.!

TOHUMLARIN FİDELENDİRİLMESİ,

Ayaş domates tohumlarını çimlendirip fide haline getirmeniz için basit,kafanızı karıştırmayacak bir yöntem veriyoruz.

GECE GÜNDÜZ SICAKLIK ORTALAMASI EN AZ 15 C' OLMASI ÖNEMLİDİR


ŞAŞIRTMA YAPACAKSANIZ (fideleri belli bir süre sonra başka yere geçirme)

Tohumları dikeceğiniz günden bir gece evvel ıslatılıp az sıkılmış bir havlunun içerisinde nemlendiriniz ve iri tohumları tercih ediniz,

Kullanacağınız çimlendirme kabının derinliği 10-15 cm den derin olmamalıdır,genişliğini ekeceginiz tohum miktarına göre ,tohum aralıkları 2-3 cm olacak şekilde seçiniz.Yani 20x20 cm bir kasaya yaklaşık 50 adet tohum ekebilirsiniz.

Toprak seçimini yaparken torf kullanmaya özen gösteriniz yada saksı toprağı diye satılan toprak kullanabilirsiniz,herbir ölçü toprak için yarım ölçü kuru hayvansal gübre, bir ölçü pirinç büyüklüğünde kum kullanarak elimizdeki malzemeleri karıştırıp en az 10 cm yükseklik olacak şekilde çimlendirme kabına seriniz.Üzerine hafifçe avuçiçinizle vurarak sıkıştırınız,bu işlemi tamamladıktan sonra sprey tabancaları kullanarak(evinizde kullandığınız cam sil veya temizlik malzemelerinde kullanılan sprey tabancalarını iyice temizleyip kullanabilirsiniz) toprağı iyice ıslatınız.

Toprağın üzerine kurşun kalemin kalem açacağı ile açılmış kısmı kadar derinlikte tohum yuvalarını en az 3-5 cm aralık olacak kadar delikler belirleyiniz,

Nemli tohumları açtığınız tohum yuvalarına tek veya en fazla ikişer adet olacak şekilde kalem ucu yardımıyla yerleştiriniz.(iki tohum konulmasının amacı yedekleme içindir,olası bir tohumun cimlenmemesi durumu için)

Bir ölçü torf yada saksı toprağına yarım ölçü kuru hayvan gübresi karıştırarak içerisine kum katılmadan yeniden hazırlanan karışımı mümkünse bir elekten geçirip,tohum yuvalarını en fazla 1cm kapatacak kadar tüm kabın üzerine seriniz,kabı hafifçe sarsarak toprağın tohumlarla temas etmesini sağlayınız.Yine avuçiçinizle hafif vuruşlar yaparak toprağı bir miktar sıkıştırınız.

Artık tohumlarımız toprakla buluştu ve canlanma sürecine geçtiler,şimdi artık yeterince su ve neme  ihtiyaçları olacak,tohumlar çimlenene kadar güneş ışığına ihtiyacı yoktur.

Sulama işlemine başlamadan evvel tohumları ektiğiniz kabın üzerini yeterli nemi sağlamak ve korumak için şeffaf naylon ile yüksekliği 20-25 cm yi geçmeyecek şekilde bir örtü hazırlayınız,

sprey tabancanızla toprağı yeterince sulayıp örtüsünü kapatınız.

Toptak nemini gözle kontrol edip iki yada üç günde bir spey sulama yapınız,sprey sulama yapmamızın nedeni tohumların üzerinin açılmasını ve topragın her alanda aynı öçüde kalmasını sağlamak içindir,zira derinde kalan tohumlar ya çok geç çimlenir yada hiç çimlenmez.

Tohum çimleme kabınız içerisindeki hava %50-60 oranında nemli olmalıdır,yani çok güneşli havalarda içerideki sıcaklık fazla yükselecek olursa nem ve sıcaklı artarak tohumu yada fideleri yakabilir,bu durumu yaşamamak için günün sıcak saatlerinde örtüyü kaldırıp havalandırmamız gereklidir.İçerideki hava ve nemi ne kadar aynı orana yakında tutarsanız çimlenme ve büyüme o kadar hızlı ve sağlıklı olacaktır.

FAZLA SULAMA TOHUM VE FİDELERDE HEM HASTALIĞA HEMDE BOĞULMAYA NEDEN OLUR,

10 gün içinde tohumların yeşerdiğini görmeye başladığınızda işiniz dahada kolaylaşacaktır,sulamayı yaparken mümkün olduğunca bitki yapraklarını ıslatmadan yapmanız,daha sağlıklı bitki demektir.

Fideleriniz 4 yaprak olduktan sonra birkaç gün içinde şaşırtmaya yani asıl yerlerine geçmeye hazırdır,eğer saksıda yetiştirmeyi düşünüyorsanız saksı seçimi çok önemlidir,zira Ayaş domatesinin gelişkin dalları yaklaşık 1-1.5 m3 kadar büyümektedir.

KULLANACAĞINIZ SAKSI EN AZ 50CM DERİNLİKTE VE 30-40 CM ÇAPINDA OLMALIDIR,AKSİ HALDE BİTKİ NORMAL BÜYÜKLÜĞÜNE ULAŞAMAZ VE HEM MEYVELERİ KÜÇÜK KALIR HEMDE AZ ÜRÜN VERİR.

BAHÇENİZDE YETİŞTİRECEKSENİZ MÜMKÜN OLDUĞU KADAR GÜNEŞ ALAN YERDE OLMASINA DİKKAT EDİNİZ,

Her iki yetiştirme durumundada 4 yaprak olmuş fideler fide kabından mükün olduğunca özenle ve ahşap bir kaşık sapı yardımıyla kılcal kökler koparılmadan alınmalı topragı hafifçe silkelenerek bahçe topragına veya saksıya geçirilmelidir,dikilirken her kök altına yarım çay bardağı koyun yada yarım çay bardağı tavuk veya kuş gübresiyle dikilmelidir,gübrelerin iyice yanmış olması önemlidir,aksi halde fidelerinizi yakarsınız.

Fideler asıl yerlerine geçirilirken fide çukurları 10-15 cm derinlikte açılmalı fideler kök kısımlarını kapatacak şekilde dikilmeli, fazla derine dikilmemelidir.

CAN SUYU FİDENİN DİKİMİNDEN HEMEN SONRA VERİLMELİDİR,FİDE TOPRAGINI GEVŞETİP YATIRMAYACAK KADAR SU VEREBİLİRSİNİZ.

BU SULAMADAN SONRAKİ SULAMA TOPRAĞIN KURUMASINA YAKINKEN YAPILMALIDIR VE İKİNCİ SULAMANIN ARDINDAN ÇİÇEKLERİ GÖRENE KADAR SU VERMENİZ. ANCAK SAKSI DA YETİŞTİREN VEYA HAVA SICAKLIĞINDAN DOLAYI ERKEN KURUYAN TOPRAK İÇİN SU VEREBİLİRSİNİZ.

TOPRAĞIN NEMİNİ EL YARDIMIYLA TESBİT EDİP HAFİF NEMLİ İSE BİLE ÇİÇEK ZAMANINA KADAR SU VERMEYİNİZ,

ÇİÇEĞE DÖNEN FİDELERİN HAVA ŞARTLARI NORMALSE MEYVE OLUŞUMU BİRKAÇ GÜN İÇERİSİNDE BAŞLAYACAKTIR,İŞTE OZAMAN BOLCA SU VEREBİLİRSİNİZ,

AYAŞ DOMATES FİDELERİNDE KOLTUK DALLARINI ALMAK GİBİ BİR UYGULAMA YAPILMAMALIDIR ÇÜNKİ BU FİDELER OTURAK VEYA BODUR DENEN FİDELERDİR,DAL NE KADAR BÜYÜRSE ÜRÜN ADEDİ VE MEYVE BÜYÜKLÜĞÜ O KADAR VERİMLİ OLUR.Sevgili AYAŞ domatesi yetiştiricileri dostlar,emek olmadan yemek olmaz ,bizlerin Atalarından kalan önemli bir sözdür,evlatlarımıza ve torunlarımıza miras bırakacak tohumlarımızı biz AYAŞLI GRUP olarak yetiştirmeye ve yeniden yaygınlaştırmaya ant içtik,şimdi sıra sizlerde onları koruyup sürdürülebilirliğini sağlamak için uğraş vermelisiniz aksi halde birilerinin elllerine bakmaya ve muhtaç olmaya devam edeceğiz.ÇEVRENİZDEKİ TÜM DOSTLARINIZA NE KADAR ÖNEMLİ BİR UĞRAŞ İÇİNDE OLDUĞUNUZU SIKÇA ANLATINIZ,BİZ AYAŞLI GRUP OLARAK BU ÇALIŞMALARIMIZI DEVAM ETTİREBİLDİĞİMİZ YERE KADAR SÜRDÜRÜP ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA DİĞER TOHUMLARIDA SİZLERE ULAŞTIRMANIN GAYRETİ İÇİNDE OLACACIZ.

Cuma, 20 Ocak 2017 22:33